Ako sa vyhnúť vyhoreniu?

Syndróm vyhorenia (burnout) nie je len slovný strašiak. Je to ozajstný psychický stav, ktorým môžete trpieť bez toho, aby ste si to vôbec uvedomovali. Vyhorenie prichádza, keď pracujete ťažko a ste vo veľkom strese. Jeho prejavy sa dajú ľahko rozpoznať. Možno pozeráte na prázdnu stranu a nie ste schopní napísať ani slovo. Pomyslenie na prácu vás takmer fyzicky bolí. Nemáte nápady, akoby vaša kreativita odišla na dovolenku. Ste úplne bez energie.

Tiež som si prešla vyhorením. V práci som dala výpoveď a cítila som sa akoby zo mňa niekto vyžmýkal všetku energiu. Dosť dlho som nebola schopná pracovať a už vôbec nie písať. Za normálnych okolností som workoholik. V tomto období sa však moje vyhorenie zmenilo na pocit úzkosti a strachu. Nedôverovala som svojim vlastným schopnostiam. Syndróm vyhorenia vás môže doviesť až do stavu klinickej depresie, čo už je celkom vážne.

Prevencia je najlepší liek

Najľahší spôsob ako bojovať s vyhorením je úplne sa mu vyhnúť. Samozrejme tým nemyslím, že máte klamať sami seba a predstierať, že sa nič nedeje. Musíte začať robiť malé zmeny vo svojom životnom štýle.

Naučte sa povedať nie!

Nesnažte sa každému zapáčiť a naučte sa, kde sú vaše hranice. Mnoho zamestnancov, podnikateľov a dokonca aj šéfov často preceňuje svoje sily. Chcú dokázať, že sú naozaj schopní a zvládnu takmer všetko, pričom si na ramená naberajú obrovské množstvo práce. To je ale chyba. Určite si počet hodín, počas ktorých budete týždenne pracovať a odmietnite nové projekty, ak na ne nemáte čas. Zvážte si každú novú pracovnú ponuku a vezmite si len toľko povinností, koľko skutočne zvládnete.

Plánujte si prestávky a čas na oddych

Niektorí ľudia sa vyslovene chvália tým, že spia len niekoľko hodín. Práca počas víkendov a v noci vraj dokazuje, že ste odhodlaní a skúsení, a že svoju prácu beriete vážne. Pravdou však je, že tým robíte presný opak. Keď si nedoprajete dostatok spánku, nedokážete robiť správne rozhodnutia. Rozhodujte sa podobne ako človek pod vplyvom alkoholu.

Ak chcete pracovať lepšie, zvýšiť produktivitu a vyhnúť sa vyhoreniu, mali by ste spať toľko, koľko potrebujete a tiež si počas dňa naplánovať prestávky a voľný čas. Keď raz budete ležať na smrteľnej posteli, nebude vám ľúto, že ste v živote dosť nepracovali.

Myslite na svoje zdravie

Fyzické a psychické zdravie idú ruka v ruke. Ak každý deň spravíte niečo pre svoje zdravie, zlepší sa vaša kondícia a spolu s ňou aj produktivita. Nechoďte do obchodu autom, radšej sa prejdite. Nedajte si čokoládovú tyčinku, zjedzte radšej banán. Zo začiatku skúšajte len malé zmeny. Keď ich úspešne zvládnete, skúste väčšie výzvy.

Ako zistíte, že trpíte vyhorením?

Syndróm vyhorenia sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Ak odpoviete áno na niektorú z nasledujúcich otázok, je možné, že sa s vyhorením práve trápite.

  • Máte problém ráno vstať z postele. Keď už vstanete, neviete sa donútiť odísť do práce. Máte problém začať pracovať. V prípade, že je vašou prácou písanie, môže ísť aj o prázdnu stranu, ktorú som spomínal na začiatku. Jednoducho sa neviete donútiť niečo vytvoriť.
  • Ste v poslednom čase príliš kritickí voči svojej spoločnosti, šéfom, klientom, práci, kolegom alebo zamestnancom. Viníte ich za svoj terajší stav.
  • Dráždia vás ľudia, s ktorými pracujete.
  • Trpíte náhlymi bolesťami hlavy a inými bolesťami tela.
  • Riešite svoje problémy alkoholom, drogami, jedlom, atď.

Čo ak skutočne trpíte vyhorením?

Najefektívnejšou pomocou je vyhľadať odborníka. Lekára, psychológa alebo aspoň poradcu. Ako som už spomenula, syndróm vyhorenia môže viesť až k stavom depresie, no aj keď sa nedostane až tak ďaleko, stále vám v živote môže narobiť veľké problémy. Ja som vo svojom stave vyčerpanosti spálila mnohé mosty, ktoré dodnes ľutujem.

Ak si chcete sami pomôcť proti vyhoreniu, skúste začať s budovaním vlastnej odolnosti. Najprv si ale urobte prestávku. Po nej môžete postupne krôčik po krôčiku meniť svoj život.

Sledujte nás
Založte si
e-shop na prenájom

E-commerce platforma pre rast vášho online podnikania. Bez viazanosti a skrytých poplatkov s možnosťou úprav na mieru a jednoduchého prechodu na e-shop na mieru.

Vyskúšať na 30 dní zadarmo
Midasto

Podobné články