CPC

Cost Per Click je skratka ceny za kliknutie alebo ceny, ktorú platíte za každé kliknutie v marketingových kampaniach. Je to teda metóda výpočtu ceny reklamy na webových stránkach, kedy sa stanovuje cena za jedno kliknutie a podľa počtu kliknutí inzerent zaplatí. Cena za kliknutie sa používa v reklamnom modeli PPC, v ktorom inzerenti platia len za skutočné kliknutia na reklamu, ktorá potenciálnych zákazníkov prenesie na webové stránky. 

Ako funguje cena za kliknutie?

Cena za kliknutie je určená niekoľkými faktormi, vrátane vašej maximálnej cenovej ponuky (v prípade aukčného modelu), skóre kvality a v prípade Google PPC kampaní aj poradia reklamy ostatných ľudí inzerujúcich na rovnaké kľúčové slovo. Veľkú úlohu môže zohrať aj odvetvie, typ firmy a siete, na ktorých inzerujete. CPC býva obyčajne fixná suma alebo sa nastavuje automaticky podľa aukcií – teda podľa toho, aký veľký je záujem o dané kľúčové slovo či kliknutie. Reklamné systémy umožňujú nastaviť maximálne CPC. Inzerenti majú často stanovený denný rozpočet a po zásahu do rozpočtu sa reklama na zvyšok fakturačného obdobia odstráni z rotácie. 

CPC a Google AdWords  

Každý vlastník webových stránok môže so spoločnosťou Google uzavrieť zmluvu o umiestňovaní reklám na ich stránky. Reklamy môžu obsahovať kombináciu textu, obrázkov alebo videí, pričom Google rozhoduje, aký typ reklám sa na danom webe zobrazí. Záleží to od návštevnosti stránky, typu obsahu alebo počtu inzerentov, ktorí sa o reklamné miesto zaujímajú.

Vlastník reklamného miesta je platený na základe počtu kliknutí diváka na reklamu. Inzerent teda neplatí za zverejnenie reklamy, ale iba za jej efektivitu. Čiastka zaplatená za kliknutie je CPC za reklamu. Stránky s najväčším počtom jedinečných návštevníkov, ktoré obsahujú najcennejšie kľúčové slová, získavajú najvyššiu CPC.

Sledujte nás
Založte si
e-shop na prenájom

E-commerce platforma pre rast vášho online podnikania. Bez viazanosti a skrytých poplatkov s možnosťou úprav na mieru a jednoduchého prechodu na e-shop na mieru.

Vyskúšať na 30 dní zadarmo
Midasto