Verifikácia vlastníctva webovej stránky v Google Search Console – prečo je to dôležité a ako na to?

Vlastníte webovú stránku alebo si ju chystáte založiť? Dôležitým krokom v správe stránky je overenie vlastníctva domény v Google Search Console. Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať zložité, ide o pomerne jednoduchý proces, počas ktorého si Google overí, či stránku, o ktorej tvrdíte, že je vaša, ozaj vlastníte. Samozrejme, tento krok nie je povinný. Avšak, bez overenia vlastníctva v GTM by ste nemali prístup k potrebným dátam, preto odporúčame vlastnú stránku verifikovať.

Ako si dať overiť vlastníctvo v Google Search Console?

Váš prvý krok by mal smerovať do Google Search Console (GTM), kde si môžete buď pridať nové vlastníctvo alebo vybrať zatiaľ neoverené vlastníctvo v sekcii Výber vlastníctva. Ďalším krokom k overeniu vlastníctva vášho webu je výber jednej z možných metód, keďže Google ponúka viacero spôsobov, ako si svoju stránku nechať v GTM overiť. 

Všetky dostupné metódy sú akceptované, avšak Google odporúča verifikovať svoju stránku viacerými metódami naraz, aby ste predišli potenciálnym problémom. Napríklad by sa mohlo stať, že v prípade, ak máte stránku verifikovanú cez Google Analytics kód, niekto zmení šablónu na vašej stránke a omylom vynechá GA značku. V takom prípade je vhodné mať v zálohe aj druhú metódu, napríklad verifikovať webstránku pomocou HTML súboru alebo cez DNS.

Google ponúka niekoľko spôsobov, ako postupovať:

  • Značka HTML (HTML tag)
  • Súbor HTML
  • Google Analytics alebo Google Tag Manager
  • Pomocou DNS

Poďme sa pozrieť, ako v jednotlivých spôsoboch postupovať a aké majú výhody.

Overenie vlastníctva stránky pomocou značky HTML

HTML značka alebo takisto HTML Tag je meta prvok, ktorý si viete jednoducho vygenerovať v rozhraní Google Search Console. Po otvorení okna na generovanie HTML Tagu sa vám zobrazí reťazec kódu, meta značka, ktorú môžete skopírovať kliknutím na tlačidlo Kopírovať vedľa poľa s kódom.

Keď máte značku HTML skopírovanú z rozhrania Google Search Console, otvorte si stránku svojho webu a vložte tento kódu do sekcie <head> pred prvú časť <body>. Vykonané zmeny si nezabudnite uložiť. 

Následne sa vráťte do Google Search Console a kliknite na tlačítko Overiť v spodnej časti okna, v ktorom sa vám vygenerovala HTML značka.

Overenie vlastníctva stránky súborom HTML

Overenie vlastníctva webovej stránky pomocou nahrania súboru HTML je taktiež nenáročná a zároveň Googlom odporúčaná metóda verifikácie. Ako na to? 

Po pridaní vášho webu do Google Search Console sa vám zobrazí možnosť stiahnuť si overovací súbor HTML – tento súbor začína slovom google a končí html. Súbor si stiahnite a uložte, budete ho potrebovať. 

Nasledujúci krok vedie do vášho web hostingu, do ktorého sa môžete prihlásiť cez FTP klienta. V tomto rozhraní si otvorte koreňový adresár webu (nachádza sa v ňom súbor index.html) a nahrajte doň súbor HTML, ktorý ste si stiahli z Google Search Console. 

Keď to máte hotové, opäť sa vráťte do Google Search Console a kliknite na tlačítko Overiť.

Overenie pomocou Google Analytics alebo Google Tag Manager

Ide o mimoriadne jednoduchý spôsob overenia, ak spĺňate stanovené predpoklady. Ak je váš web už v tomto bode integrovaný do služby Google Analytics, svoje vlastníctvo v Google Search Console si môžete overiť aj pomocou nej. Jednoducho si v sekcii Iné spôsoby overenia zvoľte možnosť Google Analytics a kliknite na tlačítko Overiť. 

Nezabudnite však, že vaša domovská stránka musí obsahovať útržky analytics.js alebo gtag.js a kód sledovania by mal byť vložený na stránke v sekcii <head>. Aby všetko fungovalo správne, nezabudnite sa v poslednom rade uistiť, že vlastníctvo stránky verifikujete pod tým istým účtom, v ktorom máte založený Google Analytics. 

Jediným kliknutím môžete v podstate postupovať aj pomocou overenia cez Google Tag Manager. Uistite sa, že vaša stránka má v kóde webu umiestnený GTM container snippet (hromadný útržok) a môžete začať. Tento spôsob overenia vlastníctva webu funguje obdobne ako ten predošlý. Možnosť overenia cez GTM nájdete takisto v sekcii Iné spôsoby overenia, len namiesto Google Analytics kliknite na možnosť Google Tag Manager a stlačíte tlačidlo Overiť.

Overenie vlastníctva webu cez DNS

V GTM môžete na verifikáciu zvoliť taktiež spôsob Doména. Podobne ako v predošlých prípadoch sa objaví okno, v ktorom sa zobrazí reťazec kódu. Je to takzvaný TXT záznam, ktorý si skopírujte. Ďalśí krok vedie do adminu správy domén.

Tento spôsob overenia vlastníctva vašej stránky funguje na báze pridania záznamu TXT do konfigurácie DNS vašej domény. Celý postup sa odohráva v rozhraní adminu správy domén, kde musíte vytvoriť nový DNS záznam. Ten nájdete v DNS nastaveniach, kde zvoľte možnosť TXT. V TXT zázname do kolónky Hodnota vložte kód vygenerovaný v Google Tag Manager a uložte zmeny. Následne sa vráťte do GTM a kliknite na tlačidlo Overiť.  

Každý z týchto spôsobov vám zaručí jednoduché overenie vlastníctva stránky v Google Search Console. Dobrou správou je, že overenie vlastníctva nie je na dobu určitú. Overenie trvá, pokým bude Google Search Console vedieť overiť prítomnosť a platnosť vášho overovacieho tokenu. Ak by sa však vyskytol nejaký problém, Google vás naň automaticky upozorní. Ale pozor, ak nebudete reagovať, po istej lehote vaše povolenie pre dané vlastníctvo vyprší.

Sledujte nás
Založte si
e-shop na prenájom

E-commerce platforma pre rast vášho online podnikania. Bez viazanosti a skrytých poplatkov s možnosťou úprav na mieru a jednoduchého prechodu na e-shop na mieru.

Vyskúšať na 30 dní zadarmo
Midasto

Podobné články