UX – User Experience

UX z angl. User experience zadefinoval Don Norman, vtedajší VP of Advanced Technology Group v Apple, na začiatku 90-tych rokov. UX podľa neho predstavuje celkovú skúsenosť používateľa s produktom alebo službou. V rámci webu sa UX používa pre skúsenosť užívateľa s e-shopom alebo webovou stránkou. Označuje navigáciu a prehľadnosť stránky, celý proces nákupu, komunikáciu s predávajúcim, vybavovanie prípadnej reklamácie na webe a podobne. Skratka UX sa často zamieňa s UI.

UX je zamerané na cieľového užívateľa. UX dizajnéri sa preto venujú celkovej funkcionalite webovej stránky, aplikácie alebo hry, aby tak uľahčili cestu užívateľa od návštevy až po úspešné dokončenie cieľa. V prípade e-shopu teda navrhli celú cestu od príchodu na web až po ukončený nákup bez akýchkoľvek problémov.

UX sa však netýka len skúsenosti s používaním webovej stránky, zahŕňa tiež doručenie tovaru alebo služby, kvalitu a spokojnosť s tovarom alebo službou, ponákupnú starostlivosť zo strany predávajúceho, ale aj spôsob riešenia prípadných problémov.

Sledujte nás
Založte si
e-shop na prenájom

E-commerce platforma pre rast vášho online podnikania. Bez viazanosti a skrytých poplatkov s možnosťou úprav na mieru a jednoduchého prechodu na e-shop na mieru.

Vyskúšať na 30 dní zadarmo
Midasto