Freelancer

Freelancer, inak povedané aj nezávislý pracovník či samostatne zárobkovo činná osoba, ponúka svoje služby viacerým klientom naraz. Môže pracovať z akéhokoľvek miesta na svete a pracovný čas si určí, ako mu vyhovuje. Práca freelancera má svoje výhody, ale aj nevýhody. Ktoré to sú a kto môže pracovať ako freelancer sa dozviete v našom marketingovom slovníku. 

Kto je freelancer?

Ľudia pracujúci ako freelanceri často pracujú pre viacerých klientov, nie sú zamestnaní u zamestnávateľa a účtujú si za svoju prácu hodinovými či dennými sadzbami. Freelancerov môže zamestnať niekoľko podnikov naraz, v ktorých pracujú na rôznych projektoch, no niektoré zmluvy môžu obmedzovať pre koho budú počas trvania projektu pracovať. 

Najbežnejšie pracovné pozície, v ktorých pôsobia freelanceri sú kreatívne pozície. Freelancer môže byť grafik, dizajnér, kreatívec, developer, marketér, konzultant, tréner, prekladateľ alebo fotograf. 

Výhody práce na voľnej nohe

  • Flexibilný pracovný čas – pracovník si môže vybrať, kedy a koľko hodín počas dňa bude pracovať. Svoj pracovný čas si rozvrhuje podľa toho, ako to vyhovuje jemu.
  • Výber a rozmanitosť – zamestnanci často pracujú pre klientov, ktorých si nevyberajú, zatiaľ čo freelancer si svojich klientov môže vyberať a neobmedzovať sa v odvetviach. 
  • Väčšia kontrola – freelancer si stanovuje vlastné pravidlá a ciele podnikania, na ktoré má väčší vplyv.

Nevýhody práce na voľnej nohe

  • Work-Life balance – ak si freelancer nevytvorí rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, môže byť jeho práca ťažšia ako v bežnom zamestnaní. Veľakrát sa stáva, že pracuje večer aj cez víkend, preto je dôležité oddeliť pracovný život od toho súkromného.
  • Menšia stabilita – finančná stabilita freelancera závisí od počtu klientov, ktorý sa môže v priebehu roka meniť a trvá dlho vytvoriť si základňu s dlhodobými klientmi. 
  • Menej výhod – mnoho spoločností ponúka svojim zamestnancom rôzne výhody, ako napríklad poistenie alebo dôchodkové zabezpečenie.
Sledujte nás
Založte si
e-shop na prenájom

E-commerce platforma pre rast vášho online podnikania. Bez viazanosti a skrytých poplatkov s možnosťou úprav na mieru a jednoduchého prechodu na e-shop na mieru.

Vyskúšať na 30 dní zadarmo
Midasto