Dropshipping

Vďaka dropshippingu môžete vybudovať dlhodobo udržateľnú firmu s internetovým obchodom priamo z pohodlia domova. Nepotrebujete k tomu ani kamenný obchod, skladové zásoby alebo vysoký počiatočný kapitál. Prečítajte si, čo to vlastne dropshipping je, a aké výhody a nevýhody takáto forma podnikania prináša.

Čo je dropshipping

Dropshipping je typ metódy maloobchodného plnenia, kedy obchodník neskladuje zásoby výrobkova nemá na starosti ani ich odosielanie zákazníkom. Nakupuje ich priamo od dodávateľa, ktorý výrobky odosiela zákazníkovy.

Internetový obchod založený na dropshippingu funguje teda rovnako ako elektronický obchod. Jediný rozdiel je ten, že dropshipper zadá objednávku tretej strane, veľkoobchodníkovi, ktorý výrobok odošle priamo zákazníkovi.

Obchodník je zodpovedný predovšetkým za získavanie zákazníkov a spracovanie objednávok v dropshippingu, čo znamená, že je iba sprostredkovateľom. 

Výhody dropshippingu

  1. Spustenie dropshippingu je ľahké – nepotrebujete sklad alebo tím na pomoc s objednávkami, nemusíte sa starať o balenie produktov a prepravu. 
  2. Dropshipping sa ľahko spravuje – akonáhle nájdete dodávateľov a všetko nastavíte, ste zodpovedný len za svoj internetový obchod. 
  3. Nízke počiatočné náklady – obchod s dropshippingom môžete začať takmer zadarmo, stačí vám zaobstarať si doménu a hosting internetového obchodu.
  4. Dropshipping je flexibilný – môžete pracovať z domu v časoch, ktoré sú pre vás najvýhodnejšie. 

Nevýhody dropshippingu

  1. Vysoká konkurencia – takmer všetky internetové obchody majú vysokú konkurenciu. Každý deň vzniknú nové e-shopy, ktoré môžu ten váš kopírovať a preto je potrebné odlíšiť sa.
  2. Úplná zodpovednosť za výrobky – rizikom je, že budete predávať produkt, ktorý ste pravdepodobne ani nevideli, no zodpovednosť za vrátenie peňazí a produktu dodávateľovi je na vás. 
  3. Dropshipping má nízke marže – zo začiatku by ste mali počítať s nízkymi maržami. Neznamená to, že nebudete ziskoví, ale marža produktu môže byť pri niektorých produktoch nižšia. 
  4. Malá kontrola nad procesmi – pri dropshippingu máte menšiu kontrolu nad niektorými procesmi, napríklad skladovanie produktov, vybavovanie objednávok a preprava. Musíte sa spoľahnúť iba na vašich dodávateľov.
Sledujte nás
Založte si
e-shop na prenájom

E-commerce platforma pre rast vášho online podnikania. Bez viazanosti a skrytých poplatkov s možnosťou úprav na mieru a jednoduchého prechodu na e-shop na mieru.

Vyskúšať na 30 dní zadarmo
Midasto