Fotobanka

Fotobanka je internetové úložisko fotografií, obrázkov, vektorov alebo videoklipov.

Fotobanky sú jedným zo spôsobov, ako získať kvalitné fotky pre web, médiá, publikácie či periodiká. Využívajú ich grafici, umelci, vydavatelia ale aj reklamné agentúry. Takto nadobudnuté fotografie môžete používať voľne na redakčné, ale aj komerčné účely.

Fotobanky sú v podstate archívy, ktoré môže využívať hocikto, a preto sa môže stať, že jednu fotografiu využije viacero užívateľov. Dajú sa rozdeliť do troch kategórií podľa spôsobu narábania s uloženými súbormi:

  • Bezplatné – obrázky je možné sťahovať neobmedzene a zadarmo. Najčastejšie ich využívajú začiatočníci.
  • Licence royalty-free – za súbor zaplatíte raz, ale môžete ho používať neobmedzene.
  • S kontrolovanými právami – tieto druhy fotobánk sú najdrahšie, ale poskytujú najvyššiu kvalitu. Pri ich využití si môžete byť istý, že obrázok v danej dobe nepoužíva žiadna iná firma.

Každá fotobanka má vlastné pravidlá používania, ale vo všeobecnosti ich môže využívať každý. Či už firma alebo jednotlivec, ktorý fotografie stiahne a použije, alebo umelec, ktorý prostredníctvom fotobanky predáva svoje fotografie. Fotobanky sú dostupným zdrojom kvalitných obrázkov, ktoré môžete používať bez strachu z porušenia autorských práv.

Medzi najlepšie a najdostupnejšie fotobanky patria: Pixabay, Pexels, Unsplash alebo Kaboompics. Ak sa chcete dozvedieť viac o bezplatných fotobankách, prečítajte si nás článok.  

Sledujte nás
Založte si
e-shop na prenájom

E-commerce platforma pre rast vášho online podnikania. Bez viazanosti a skrytých poplatkov s možnosťou úprav na mieru a jednoduchého prechodu na e-shop na mieru.

Vyskúšať na 30 dní zadarmo
Midasto