CMS

Content Management System, alebo systém na správu obsahu, má skratku CMS. Stretnúť sa s ňou môžete v prípade, že budujete alebo spravujete vlastnú webstránku. Vďaka CMS môžete meniť obsah stránky aj bez ovládania zložitých technických informácií.

Vďaka systému na správu obsahu nemusí webovú stránku spravovať osoba so znalosťou programovania. Na budovanie stránok v CMS sú využívané šablóny, teda vopred pripravené „kostry” webu, ktoré je možné jednoducho upravovať. Vizuálne nástroje na vkladanie textu a obrázkov, odkazov alebo menenie štruktúry stránky dovoľujú editorom spravovať webovú stránku pohodlne a jednoducho. 

CMS sa skladá z dvoch hlavných častí. CMA (Content Management Application) vám umožní vkladať obsah na stránku a technickejšia CDA (Content Delivery Application) vložený obsah spracuje, uloží ho a zobrazí návštevníkom vašej stránky. 

Základné funkcie CMS

Vďaka CMS môžete vytvoriť rôzne druhy webov, napríklad statickú stránku, blogy, e-shop, portfólio alebo fórum. Medzi základné funkcie systému na správu obsahu patrí:

  • Tvorba, úprava a publikácia dokumentov (článkov) prostredníctvom jednoduchého systému formátovania textov.
  • Riadenie prístupu k dokumentom, správa užívateľov.
  • Správa diskusií a komentárov.
  • Správa súborov, obrázkov, videí.

Mnohé CMS ponúkajú aj rozšírené možnosti pre jednoduchú správu SEO, vytvorenie e-commerce obchodov, a nástroje pre správu marketingu. Medzi najobľúbenejšie CMS softvéry patrí WordPress, Joomla! Či PrestaShop.

Sledujte nás
Založte si
e-shop na prenájom

E-commerce platforma pre rast vášho online podnikania. Bez viazanosti a skrytých poplatkov s možnosťou úprav na mieru a jednoduchého prechodu na e-shop na mieru.

Vyskúšať na 30 dní zadarmo
Midasto