HTML, z angl. Hypertext Markup Language, sa často chybne označuje za programovací jazyk. HTML je hypertextový značkovací jazyk, s ktorým sa dajú vytvárať webové stránky a dokumenty. Je to teda kombinácia textu a značiek. Prečítajte si, na čo HTML slúži a aké výhody a nevýhody sú s ním spojené.
Hypertextový značkovací jazyk HTML je jednoduchý značkovací jazyk aj pre začiatočníkov, ktorí chcú vytvárať webové stránky. Umožňuje vytvárať a štruktúrovať sekcie, odseky, nadpisy a odkazy na web stránkach a aplikáciách. S HTML sa nedá programovať, čiže nedokáže vytvoriť dynamické funkcie, ako napr. JavaScript, PHP,… Dokáže len formátovať a organizovať dokumenty podobne ako Microsoft Word.
Pri práci s HTML používame na označenie webovej stránky jednoduché štruktúry kódu – značky a atribúty. Odsek sa vytvorí umiestnením uzavretého textu do začiatočnej <p> a záverečnej </p> značky.
<p>Takto bude potom vyzerať odsek.</p>
Rovnako ako väčšina vecí, aj HTML má niekoľko silných a slabých stránok.
Aj keď je HTML výkonný jazyk, nestačí na vytvorenie profesionálneho a plne responzívneho webu. Môžeme ho použiť iba na pridanie textových prvkov a vytvorenie štruktúry obsahu.
HTML však veľmi dobre funguje s dvoma ďalšími klientskymi jazykmi: CSS (Cascading Style Sheets) a JavaScript. Keď spojíte tieto tri jazyky, môžete implementovať pokročilé funkcie.